Leczenie i profilaktyka cukrzycy
Zajmujemy się leczeniem i profilaktyką cukrzycy. Diagnozujemy i leczymy cukrzycę typu I, cukrzycę typu II, cukrzycę ciążową oraz powikłania cukrzycy. Pacjentom zapewniamy kompleksowe konsultacje diabetologiczne oraz szczegółową diagnostykę obejmującą badania internistyczne i badania biochemiczne. Na podstawie rozpoznania typu cukrzycy i analizy wyników badań wdrażamy indywidualnie opracowany program leczenia.
Jakie są rodzaje cukrzycy?
Rodzaje cukrzycy, z jakimi mamy do czynienia najczęściej to cukrzyca typu I (choroba autoimmunologiczna), cukrzyca typu II i cukrzyca ciężarnych. O ile dwa pierwsze typy cukrzycy występują u całej populacji, trzecia jej postać jest spotykana wyłącznie u kobiet w ciąży (rozpoznawana jest na podstawie obowiązkowego testu obciążenia glukozą OGTT wykonywanego pomiędzy 24, a 28 tygodniem ciąży). Jeśli chodzi o cukrzycę typu I, jest ona chorobą autoimmunologiczną, którą powodują czynniki genetyczne. Cukrzyca typu II, choć zaliczana bywa również do chorób genetycznych, częściej powodowana jest przez złe nawyki żywieniowe i niewłaściwy tryb życia.
Czym jest cukrzyca typu II i jak wygląda jej leczenie?
Cukrzyca typu II to najczęściej występujący typ cukrzycy, który uznawany jest za chorobę cywilizacyjną. Wśród przyczyn cukrzycy typu II wymienia się przede wszystkim otyłość i uwarunkowania genetyczne (cukrzyca jest chorobą dziedziczną). Charakteryzująca się wysokim stężeniem glukozy we krwi oraz opornością na insulinę cukrzyca typu II spotykana jest najczęściej u osób dorosłych po 30 roku życia. Ponieważ przewlekła postać cukrzycy to stan zagrażający nie tylko życiu, ale i zdrowiu, konieczne jest jej leczenie, ukierunkowane na utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i prawidłowego poziomu lipidów. Ponieważ leczenie cukrzycy typu II to proces złożony, wymagający wielokierunkowego podejścia, dla osiągnięcia najlepszych efektów stosuje się zarówno farmakoterapię, jak i metody niefarmakologiczne, takie jak: wdrożenie odpowiednio zbilansowanej diety i praktykowanie aktywności fizycznej.